Ahlaksız düzeni ayakta tutmak için sıkı bir denetim ve sistem icra eden ve bu düzenli işleyişide ahlak gibi pazarlayan Batı’nın bu makyajıda dökülmeye başladı.
Dünyayı sömürerek tüketimde zirveye çıkan Batı’nın harcaması sömürüsünü aşınca sıkıntıları açığa çıkmaya başlamıştı üstüne birde sömürgelerindeki direnişlerin çoğalması eklenince gasp ettiği gelirleri düşmüş ve sistemin iyice tıkanmış olması eklenince teşhis şu olsa gerek:Batının ölümü yakın.

ABD, Avrupadan aldığı vergiyi yeterli bulmayıp Trump hükümeti ile artışa gitmek isteyince buna direnen Batılıları önce Emisyon cezası uygulayarak büyük otomobil firmalarını batırmakla tehdit etmişti,bugün ise Batılı bankaların başına gelmekte olan bu tür olaylar daha çok ABD operasyonlarına benziyor.

Alman Deutsche Bank’ta kara para aklama krizi sürüyor!

Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle hakkında soruşturma yürütülen Alman Deutsche Bank zor günler geçiriyor. Banka hisseleri yaklaşık yüzde 56 değer kaybetti.
Almanya’nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank, ay başında genel merkezine Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle düzenlenen baskınla zor durumda kalırken, geleceği tartışılan bankanın hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 56 değer kaybetti.

Alman Deutsche Bank’ta kara para aklama soruşturması
Uzatmalı ticaret savaşları, politik belirsizlikler, finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma, şirketlerin borç seviyesindeki artış, Brexit belirsizliği, İtalya’nın borç yükü, Euro Bölgesi bankacılık sektöründeki zayıflık gibi gelişmeler Avrupa’da yılın gündemini oluşturdu.Tüm bunlar bölge ekonomilerine zarar verirken, Avrupa bankacılık sektörünü de derinden etkiledi.

Piyasalardaki dalgalanmalardan en fazla etkilenen bankalardan olan ve ismi soruşturmalarda geçen Deutsche Bank da zarar gören bankaların başını çekti.

Bankanın gelirleri yüzde 9 azaldı

Yakında 150. yılını kutlayacak bankanın gelirleri, yılın üçüncü çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 6,2 milyar euro’ya düştü. Bankanın gelirleri, ocak-eylül döneminde ise geçen yılın aynı sürecine göre yüzde 5 azalarak 19,7 milyar euro’ya indi.

Deutsche Bank, bu yılın üçüncü çeyreğinde net karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 gerileyerek 229 milyon avro olduğunu açıklamıştı.

Hisseler bir yılda yüzde 56 değer kaybetti

Deutsche Bank, gelirlerindeki düşüşün yanı sıra ay başında genel merkezine Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle düzenlenen baskınla da zor durumda kaldı. Bu gelişmeler yatırımcı tarafına da negatif yansıdı ve Frankfurt Borsası’nda işlem gören bankanın hisseleri sert düştü. Bankanın hisselerindeki kayıplar, geçen yılın aralık ayından bu yana yüzde 56’ya yaklaştı.

Geçen yıl 18 Aralık’ta 17,10 avrodan işlem gören hisseler, 18 Aralık 2018 kapanış itibarıyla 7,57 avroya indi. Bankanın piyasa değeri ise 23 milyar avrodan fazla eriyerek 16 milyarın altına geriledi.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

Start typing and press Enter to search