Elhemdülillah, tarih tekerrür ediyor.

Bundan önce batı liderlerinin menfi çıkarlarına boyun eğerek onlardan yardım bekleme devri sona erdi ve hatta tam tersine evrilerek, gayri müslim liderler dahi Türkiye’nin desteğini alarak kendi pozisyonlarını konumlandırmaya başladılar.

Ortodoksların lideri Patrik Bartholomeus, Türk lider Erodoğan beni desteklerken, Yunan lider Çipras’ın hor görmesi’nin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Yunanistan’da kilise ile hükümetin kendisinden habersiz laik bir anayasa için mutabakata varmasına, Fener Rum Patriği Bartholomeos sert tepki gösterdi.

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile kilise, 10 bin din adamının memur statüsünden çıkarılmasını da içeren, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıyla ilgili bir mutabakata vardı. Ancak, Yunanistan’da birçok kilisenin bağlı olduğu İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne mutabakattan sonra bilgi verilmesi Atina ile ipleri gerdi.

“PUTİN’DEN YILMADIM”

Patrik Bartholomeos’un bilgi vermesi için İstanbul’a gönderilen Yunan Bakan Gavroğlu’na tepkisi çok sert oldu.

Patrik, “Sen de İstanbullusun. Önceden bilgi vermeliydin” dediği Yunan Bakan’a, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bana saygı gösteriyor. Rusya’nın Putin’in saldrılarından yılmadım. Çipras beni hor göremez” diye çıkıştı.

YORUMLAR

Start typing and press Enter to search